Így dobd fel a húsvéti sonkát!
Ha te is szeretnéd feldobni a húsvéti főtt sonkát, akkor hoztunk neked két tuti mézes máz tippet, de ezek a receptek akkor is alkalmazhatóak, ha a te bevált recepted már megvan, viszont nem tudsz mit kezdeni az ünnepek utáni sonka maradékkal.
A húsvéti sonka, az ünnep egyik meghatározó étele, az asztal éke. Legjellemzőbb elkészítési módja, az ízesített, fűszeres vízben való főzés és utána már fogyasztható is. Az általunk használt receptek nem mások, mint olyan mézes szószok, amelyek a már megfőtt sonkának adnak egy extra csavart és a húsra pirítva őket egy glazúros, karamellizált réteget képeznek.
A sonkát érdemes egy nappal azelőtt megfőzni, hogy a mézes glazúros szószt alkalmaznánk rajta.
A mézes-vörösboros szószhoz a következő összetevőkre lesz szükség:
- A már megfőtt sonka
- 15 dkg méz
- 10 dkg barna cukor
- 0,5 dl vörösbor
- 2 evőkanál balzsamecet
- szegfűszeg ízlés szerint
Az előzőleg megfőtt és kihűlt sonkát egy sütőpapírra helyezzük és tetejét egy késsel beirdaljuk. Ízlés szerint megtűzdelhetjük szegfűszeggel.
A szósz hozzávalóit egy edénybe összekeverjük és elkezdjük hevíteni. Addig kevergetjük, amíg egy szirupos szószt nem kapunk. Figyelem, a szószt nem kell felfőzni, csak addig kell kevergetni amíg a szirupos állagot fel nem veszi. A kész a szószt két részletben vigyük fel a sonkára. A szósz első felével egy ecset segítségével alaposan kenjünk be a sonkát. Helyezzük az előmelegített sütőbe a már bekent sonkát, közepes fokozatosan süssük 10 percig, majd a kenjük be a maradék szósszal és süssük további 15 percig. A méz egy karamellizált glazúr réteget képez a húson, ez teszi igazán ínycsiklandozóvá.
Hoztunk még egy fantasztikus mézes- mustáros kötözött sonka receptet is, ami kicsit más ízvilágot képvisel. Ennek az összetevői a következőek:
- A már megfőtt sonka
- fél bögre barna cukor
- fél bögre méz
- 1 evőkanál mustár
- kevés víz
- szegfűszeg ízlés szerint
A szósz hozzávalóit két percig kevergetve főzzük egy edényben, amíg a cukor teljesen fel nem oldódik. Itt sem szükséges, hogy felforraljuk a szószt, csak a szirupos állag eléréséig kell hevíteni. Az előzőleg megfőtt sonkát, megirdaljuk és ízlés szerint szegfűszeggel megtűzdeljük. A sonkát egy sütőpapírral kibélelt tepsibe helyezzük és bekenjünk az elkészült mézes-mustáros mázzal. Előmelegített sütőbe, 20-25 percig sütjük 200C°-on.
De, hogy teljes legyen a cikk, és ha még nem találtad meg a bevált receptet a főtt sonka vízének fűszerezéséhez, mutatjuk, hogy nekünk mi vált be.
Hozzávalók:
- 1 fej vöröshagyma
- 7-8 gerezd fokhagyma
- só, bors ízlés szerint
- boróka bogyó ízlés szerint
- babérlevél ízlés szerint
A sonkát egy edénybe tesszük, és a hozzáadjuk a két részbe vágott vöröshagymát, a felszeletelt fokhagymákat, a sót, borsot, boróka bogyót és a babérlevelet. Az edényt felengedjük, annyi vízzel, hogy ellepje a tartalmát, majd felforraljuk. Miután pár percig hagytuk forrni, levesszük takarékra a lángot és pár óráig hagyjuk főni. Közben figyeljünk rá, hogy a lefőtt vizet folyamatosan pótoljuk.
Ha ez kész, már csak az a kérdés, hogy melyik mézes mázat válasszuk a húsvéti sonka tökéletesítéséhez.